
Egyes kutatók szerint a kígyóméreg a kígyó nyálában átalakult proteinekből jön létre, mások szerint a méreganyag minden kígyófajnál másképpen alakult ki. De Bryan Fry, ausztrál származású kutató szerint a kígyóméreg olyan enzimeket és proteineket tartalmaz melyek a kígyó más testrészeiben is megtalálhatóak, így például a májban vagy az emésztőrendszerben. Fry DNS tesztekre alapozza állítását.
Fry szerint a kígyóméreg a most élő kígyók őseiben alakult ki, az evolúció során pedig tökéletesedett, tehát szinte azt is ki lehet jelenteni, hogy a kígyóméreg öregebb mint a most élő kígyók legtöbbje.
Nehéz elhinni azt, hogy ez a tökéletes fegyver képes a gyógyászatban is pozitív sikereket is elérni, azonban ez a tényt bizonyították. Az első orvosi készítményt, melyet kígyóméregből állítottak elő a Brazíliában honos Bothrops jararaca vipera mérgéből vonták ki, 1949-ben. A gyógyszer a magas vérnyomással küzdő betegeken segít. Egy másik kígyóméregből előállított gyógyszer a Malaysia-i vipera mérgéből származik, ez a véralvadást segíti elő.
A kígyóméreg bizonyos sejtekre fejti ki hatását, ennek köszönhetően jelentős kutatások születtek a rákkal szembeni küzdelemben. A kemoterápiás gyógyszerek jelentős melléktünetet idéznek elő, mert nem képesek különbséget tenni a rákos és egészséges sejtek között. A kígyóméreg segítségével az orvosok most csak azokat a beteg sejteket pusztítják el, amelyek felelősek a daganatos sejtek előállításáért.
Sajnos a kígyóméreg orvossággá való átalakítása hosszú folyamat, mivel a méreg nagyon sok más összetevőt tartalmaz, és az sem segíti az orvosok munkáját, hogy minden kígyófajnak más összetételű méreganyaga van. A közeljövőben azonban jelentős segítségünk lehet a kígyóméreg.