A túlzott halászat , a kémiai szennyezés és a globális felmelegedés igencsak kedvező a medúzák számára, akik egyre nagyobb számban fordulnak elő a tengerekben.
Egyre több a medúza a tengerekben, óceánokban, köszönhetően a túlzott halászatnak, a környezett szennyezésnek és a vizek kémiai vegyszerekkel való szennyezettségének.
"Vajon a tengerek és óceánok átváltoznak egy nagy medúza levessé" - kérdezi a Sciences et Avenir (SA) júniusi számában.
Tavaly ősszel a Pelagia noctiluca faj 27 kilométer hosszúságban hálózta be az Ír tengert, ezzel pedig megfullasztotta a haltenyészeteket. E mellett a Mexikói öbölben is elszaporodtak az Aurelia aurita faj, mondják az alabamai Monty Graham kutatói.
1982 és 2000 között a Bering tengerben a medúzák száma 40-szeresére növekedett, derült ki a ScienceDaily internetes magazinból.
Az SA közleménye szerint a medúzák első növekedési fázisukban sokkal gyorsabban növekednek, ha melegebb vízben tartózkodnak, legalábbis erre jutottak a Dauphin Island (Alabama) és a japán Hiroshima és Shimana egyetem kutatói.
Ezt a tényt azonban megcáfolják az Oregoni Egyetem kutatói, akik szerint a medúzák száma 2000 után csökkent a Bering Tengerben, annak ellenére, hogy a víz hőmérséklete drasztikusan emelkedett.
"Úgy gondoljuk, hogy az élelem csökkenésével, a medúzák száma is csökkent" - nyilatkozta Lorenzo Ciannelli.
A Fekete Tengerben három nagy medúza faj él, a Aurelia auritas, Rhizostoma pulmo és a Mnemiopsis leidyi.
A DailyScience közleménye alapján, a Párizsi Óceáni hivatal munkatársa, Jacqueline Goy szerint mivel a medúzák testfelépítése 98%-ban vizet tartalmaz, ezért sikeresen alkalmazhatóak a mezőgazdaságban, szárazság idején az elhalt medúza testeket a szőlő ültetvényekben lehetne hasznosítani.
Míg japán kutatok egy olyan proteint vontak ki a medúza testéből, amely sikeresen alkalmazható síkosító és antibakteriális anyagok készítésében.
Sok a medúza a tengerekben, óceánokban
2008.07.07. 08:57 bellini
Szólj hozzá!
Címkék: érdekességek science
A bejegyzés trackback címe:
https://bellini.blog.hu/api/trackback/id/556710
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal
