Évente, a tüdőrák több nő és férfi halálát okozza, mint a prosztata-, mell- vagy petefészek-rák. 1960 és 1990 között a tüdőrák előfordulása nőknél 40%-al növekedett meg.
Csaknem 339.000 új rákbeteget diagnosztizáltak 2001-ben, mely az új rákos megbetegedések 26%-át adta. 2002-ben 314.000 ember halt meg tüdőrákban, ami a rákbetegségben elhunyt személyek 56%-át tette ki.
A tüdőrák a második helyen szerepel, a férfiaknál előforduló prosztatarák és a nőknél előforduló mellrák után. Mortalitás szempontjából, úgy a nőknél, akárcsak a férfiaknál az első helyen szerepel.
Az első baljós jelek
Hosszú időn keresztül a betegségnek nincs semmilyen tünete, sokszor véletlenül fedezik fel. A tüdőrák jelei és szimptómái első ízben nem jellegzetesek, sokszor összetévesztik kevésbé veszélyes betegségekkel:
Rizikó-faktorok:
- cigarettázás
- levegő szennyezettség
- bizonyos kémiai elemekkel való kontaktus: arzén, azbeszt, nikkel, króm
- Organikus kémiai vegyületek: aromás szénhidrogén
- Sugárhatások
- Krónikus tüdőbetegségek
Légzési megnyilvánulások:
- diszpnoé (légzési nehézségek)
- dohányos embernél fellépő köhögés változása
- nem dohányos esetében előálló folytonos köhögés
- mellkasi fájdalom
- a köpet változása: mennyiség, szín
- vér jelenléte a köpetben
- légzési fertőzések gyakori fellépése
Más tünetek is felléphetnek, mint például a fáradság, étvágytalanság, memória zavar, egyensúly zavar, drasztikus súlycsökkenés, láz.
Diagnózis
A hatékony diagnózis jelentősen növeli a túlélés esélyeit. Az új orvosi eljárásoknak köszönhetően pedig jelentős mértékben nőtt a rákbetegek túlélési esélye. Ha valami gyanúsat észlelünk azonnal forduljunk orvoshoz, hiszen minél hamarabb derül ki a betegség annál esélyesebbek vagyunk a gyógyulásra.
A tüdőrák nemcsak a dohányosokat érinti
2008.07.01. 12:00 bellini
Szólj hozzá!
Címkék: egészség életmód
A bejegyzés trackback címe:
https://bellini.blog.hu/api/trackback/id/tr60547625
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.